niedziela, 7 lutego 2016

W styczniu.

Z Lidią pierwszy raz wdychamy morskie powietrze razem.
Najważniejsze było morze! W końcu udało mi się pojechać nad Bałtyk. To była spontaniczna decyzja, dlatego tym bardziej cieszyła. Takie niespodziewane spełnione marzenie. Świeże powietrze, szum wody, horyzont, wyciszenie. Tego potrzebowałam.

Oczywiście jako młoda mama mam nadmiar czasu, z którym nie wiem co robić (sic!), dlatego cieszę się, że trafiłam na kilka ciekawych umilaczy w tym miesiącu.

Przede wszystkim serial kryminalny Broadchurch. Piszę o nim, ponieważ niezwykle rzadko podobają mi się kryminały. Akcja tego toczy się w szkockim nadmorskim miasteczku i może moja tęsknota za wodą spowodowała, że tak bardzo mnie wciągnął. Kilka odcinków opowiada historię nietypowego morderstwa chłopca, którą prowadzi zblazowany policjant i jego rozemocjonowana partnerka. Intryga w iście brytyjskim stylu, do tego ładne widoki i ciekawe postaci. Warto wypełnić sobie tym serialem kilka zimowych wieczorów.

Dla tych, którzy wolą tradycyjną długą formę filmu mam dwie zupełnie różne rekomendacje. Rzadko podobają mi się filmy długometrażowe... ja w ogóle mam problem z oglądaniem czegokolwiek, zdecydowanie jestem bardziej książkowa. Natomiast te jakoś zapadły mi w pamięć.

Darjeeling Limited to film Wesa Andersona, a tego reżysera chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Film rozgrywa się w Indiach i opowiada historię trzech braci, którzy odbywają podróż właściwie nie wiadomo w jakim celu. Trochę aby odpocząć od rzeczywistości, trochę aby się z nią zmierzyć, może aby odnaleźć siebie samego, a może swoją matkę... Tych filmów nie ogląda się tylko dla fabuły, ale przede wszystkim dla teatralnego montażu i bajkowych obrazów. Z filmu bije indyjski upał i zapach egzotycznych przypraw. Jak ulał na zimne wieczory!

Drugi film jest zupełnie inny. Begin Again to romantyczna komedia, ALE nie przestawaj czytać w tym momencie! To nie jedna z tych głupawych historyjek o miłości. To historia nieszczęśliwej miłości, z której zrodziła się niesamowita muzyka. Kira Knightly w tym filmie zaśpiewała nawet jedną piosenkę swoim głosem, jednak to nie ona gra w tym filmie pierwsze skrzypce, a Nowy Jork, który z roku na rok coraz bardziej mi się podoba i marzę o podróży do tego miasta. Oglądając ten film przypomniałam sobie o High Fidelity, który też zanurzony jest w muzyce i też jest nietypową komedią romantyczną.

W czasie karmienia lubię sobie obejrzeć jakieś krótkie filmy na YouTube, w tym miesiącu najbardziej podobała mi się seria Munchies o Bawarii. Dziennikarka, która ma naprawdę niezłą głowę do picia (a to ważne w Bawarii!) i pochodzi z terenów byłych Prus pokazuje różne oblicza tej części Niemiec. Od tandetnych monachijskich knajp z najgorszym sznapsem, przez bajkowy zamek Neu Schwanstein i punkowego bacę po zbieraczkę ziół na bawarskich łąkach. Świetnie się ogląda!

Ostatnia ciekawostka to Miasto Archipelag. Kolejny bardzo ciekawy projekt Filipa Springera. Autor jeździ do wszystkich byłych wojewódzkich miast w Polsce. Odwiedza takie zapomniane miasta jak Przemyśl, Radom, Koszalin. Często trafiam na jego krótkie reportaże w Radiowym Domu Kultury w Trójce, gdzie opowiada o spotkaniach z mieszkańcami tych miast, natomiast na stronie oraz Instagramie można przeczytać wiele ciekawych lokalnych artykułów i obejrzeć zdjęcia z tych miast. Trochę smutne, trochę wesołe, ale przede wszystkim niesamowicie wciągające dla kogoś, kto całe życie spędził w dużych miastach. Na jesieni tego roku ma ukazać się książka, która będzie zapisem podróży Springera.

A co u Was ciekawego w styczniu? Polecicie mi jakieś książki i seriale?

3 komentarze:

 1. Serialowo nie mam pojęcia, za to książkowo z nowości absolutnie "Żniwa zła"! :)
  W ogóle pięknie tu, przepięknie i ja tu zostaję z ogromną przyjemnością!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję i bardzo się cieszę :) O ksiąkach Roberta Galbraitha już jakiś czas temu słyszałam dużo dobrego, więc chętnie skorzystam z podpowiedzi!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję i bardzo się cieszę :) O ksiąkach Roberta Galbraitha już jakiś czas temu słyszałam dużo dobrego, więc chętnie skorzystam z podpowiedzi!

  OdpowiedzUsuń