środa, 24 października 2012

Bibliotheca Culinaria, czyli absolutny must see w Berlinie dla wszystkich, którzy kochają książki kucharskie.

Jest takie miejsce w moim byłym sąsiedztwie, które przyciąga mnie jak miód muchę. Zawsze kiedy jestem w okolicy korzystam z okazji i wsadzam głowę do sutereny na Zehdenicker Straße 16 w Mitte. Jest to księgarnia, w której są ku mojej uciesze tylko książki kucharskie! 

Właściciel podzielił ją na wiele różnych działów np. książki o potrawach na pikniki, książki z kuchnią regionalną wszystkich niemieckich krain geograficznych, książki z przepisami różnych krajów, książki o kuchni skandynawskiej, książki o urządzeniach kuchennych, książki z czasów DDR, poradniki dla pań i panów domu, poradniki z dietami, poradniki jak gotować dla jednej osoby i mnóstwo innych. Większość książek jest z drugiej (albo i nawet trzeciej... setnej) ręki. Obok biurka właściciela stoją największe skarby całej księgarni. W witrynie za szkłem można znaleźć książki kilkudziesięcioletnie i kilkusetletnie. (Powiem Wam w tajemnicy, że pracuję nad pewną ksiażką parakulinarną i udało mi się skorzystać z książki z 1934 r., którą właśnie znalazłam w tej witrynie).

Można tam też pooglądać lub kupić stare sprzęty kucharskie jak np. maszynka do wekowania, młynek do kawy czy gąsiory na wino. Ja spędzam tam zawsze mnóstwo czasu. Nigdy nie mogę się napatrzeć i naczytać. Każda wizyta jest dla mnie ogromną inspiracją.

Bibliotheca Culinaria
Zehdenicker Straße 16
10119 Berlin
www.bibliotheca-culinaria.de/


11 komentarzy:

 1. miejsce w którym chciałabym sie zgubić;)
  - kobiecemysli.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojoj super miejsce...Kupiłabym pół sklepu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marzenie, książki i gotowanie zebrane w jednym miejscu. Uwielbiam takie sklepy z duszą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam o tym miejscu, z całą pewnością się tam wybiorę :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Niech no tylko złapię stopa do Berlina!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. i jakie klimatyczne, zachęcające wejście, nie zdziwiłaby mnie nawet taca z muffinkami obok :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W środku można się napić kawy i zjeść ciastko :)

   Usuń
 7. z jednej strony zazdroszczę Ci takiego miejsca, z drugiej cieszę się, że nie jest blisko, bo mogłoby się to skończyć poważnym deficytem budżetu domowego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny książek zaczynają się od 1 euro! Więc nie można tam zbankrutować. Przynajmniej nie oda razu!

   Usuń
 8. Kilkusetletnia książka to skarb! A jak kucharska to tym bardziej musiała przejść przez wiele rąk i jej historia na pewno jest bardzo bogata :)

  OdpowiedzUsuń